eDevlet şifresi Nedir ve Nasıl Alınır? unutulan şifre nasıl kurtarılır?

eDevlet şifresi Nedir ve Nasıl Alınır? unutulan şifre nasıl kurtarılır?

eDevlet şifresi Nedir

eDevlet Şifresi

eDevlet, vatandaşlara devlet tarafından verilen hizmetlerin elektronik ortamda sunulması demektir. eDevlet Kapısı, kamu hizmetlerine tek bir noktadan erişim imkanı sağlayan bir internet sitesidir. Tek bir kimlik doğrulaması (şifre, e-imza, mobil imza vb.) ile pek çok entegre elektronik hizmetlere aynı adresten alabilirsiniz: www.turkiye.gov.tr

edevlet

eDevlet Şifresini, şahsen başvuru ile, üzerinde T.C. Kimlik numarasının bulunduğu fotoğraflı kimliğin (nüfus cüzdanı) ibraz edilerek Yurt içinde PTT Merkez müdürlüklerinden veya yetkili şubelerden alınabilir. Şifre ilk alındığında PTT tarafından işlem masrafı olarak 2 TL tahsil edilmektedir.

Bununla birlikte, mobil imza veya elektronik imza kullanılıyorsa, eDevlet Kapısına bunlardan biri ile giriş yaptıktan sonra şifreyi oluşturabilirsiniz. ISG Katip onaylama işlemleri dahil tüm elektronik hizmetlere erişebilmek için TC Kimlik numaranız ve PTT’den almış olduğunuz şifre ile sisteme giriş yapmanız gerekmektedir.

eDevlet şifresinin unutulması durumunda

Unuttuğunuz şifrenizin cep telefonu ve/veya mail adresiyle gelecek kodla kurtarmak için aşağıdaki işlemleri yapmanız gerekmektedir.

Yukarıdaki sayfadan cep telefonuzu ve email adresinizi doğrulatmanız lazım.

eDevlet şifresini kurtarma

Aşağıdaki sayfadan ise cep telefonuma veya email adresime gelecek kodları girerek şifremi değiştir demeniz gereklidir.

 

eDevlet şifresini kurtarma

 

administrator

    İlgili Yayınlar

    Bir cevap yazın