ilkyardımcı sertifikası nereden alınır

ilkyardımcı sertifikası nereden alınır

ilkyardımcı sertifikası

ilkyardım, kaza veya acil sağlık problemlerinde insan hayatını kurtarmak için son derece önemli uygulamalardır. Bu nedenle herkes mutlaka temel ilkyardım bilgisi edinmelidir. ilkyardım yönetmeliği gereğince işyerlerinde belirli oranlarda ilkyardımcı sertifikası olan çalışan bulunmalıdır.

  • Az tehlikeli işyerinde; her 20 çalışan için 1 ilkyardımcı,
  • Tehlikeli işyerinde; her 15 çalışan için 1 ilkyardımcı,
  • Çok tehlikeli işyerinde; her 10 çalışan için 1 ilkyardımcı,

görevlendirilmesi gerekiyor.

ilkyardımcı sertifikası nerden alınır

ilkyardım eğitimi nereden alınır ?

ilkyardım eğitimi, Sağlık Bakanlığı tarafından yetkilendirilmiş ilkyardım eğitim merkezleri tarafından verilmektedir. ilkyardım kursu sonrasında yapılan sınavda başarılı olanlara ilk yardım eğitimi sertifikası veya ilkyardımcı sertifikası verilir.

Temel ilkyardım eğitimi, teorik ve uygulamalı olarak toplam 16 saat süren bir eğitimdir. Bu eğitim sonunda kursa katılanlar temel ilkyardım bilgilerini her teorik olarak öğrenir hem de pratik olarak uygular. Rentek manevrası, heimlich manevrası, kalp masajı gibi uygulamalar genellikle kursa katılan diğer kişiler ve cansız mankenler üzerinde yapılır.

ilkyardım sınavı

Toplam 16 saat süren ilkyardım kursu sonrasında Sağlık Bakanlığı tarafından belirlenen günlerde ilkyardım sınavı yapılmaktadır. İlkyardım sınavı test ve sonrasında uygulamalı olarak yapılan bir sınavdır. Test bölümünden en az 85 alan ilkyardımcı adayları uygulamalı sınava katılmaya hak kazanırlar.

ilkyardım sertifikası ücreti

ilkyardım sertifika ücreti, İl Sağlık Müdürlüğü Ücret Tespit Komisyonu tarafından belirlenmektedir. Bu nedenle her ilde birbirinden farklı fiyatlar görülebilir. Genel olarak ilkyardım belgesi ücreti 350 TL + KDV civarındadır. İlkyardım yenileme eğitimleri, ilkyardım sertifikası veren kurumlar tarafından düzenlenmektedir.

ilkyardım yenileme eğitimi ve ilkyardımcı kimlik kartı kaybolması durumunda ek ücret verilmektedir.

ilkyardım sertifikası ne kadar geçerlidir ?

ilkyardım sertifikası, belge tarihinden itibaren 3 yıl geçerlidir. 3 yıl sonrasında yenileme eğitimi ile sertifika süresi 3 yıl daha uzatılmaktadır. ilkyardım yenileme eğitimleri 8 saat süren, hem teorik hem de uygulamalı yapılan eğitimlerdir.

ilkyardım yenileme eğitimi, 3 yıllık sertifika geçerlilik süresi dolmadan önce yapılmalıdır. 3 yıllık süre dolduktan sonra tekrar temel ilkyardım eğitimi almak gereklidir.

administrator

    İlgili Yayınlar

    Bir cevap yazın