iş güvenliği nedir?

iş güvenliği nedir?

iş güvenliği tanımı

İşçilerin iş kazalarına uğramalarını önlemek ve güvenli çalışma ortamını oluşturmak için alınması gereken tedbirler dizisine iş güvenliği denir.

İş kazaları ve meslek hastalıkları dolayısıyla iş güvenliği, gerek insani ve toplumsal açıdan, gerekse ekonomik yönden öneme sahiptir. Uluslararası Çalışma Örgütü ILO – (International Labour Organization) araştırmalarına göre genellikle kazaların sadece ℅ 2’si korunması mümkün olmayan kazalar olup, ℅ 98’i genel olarak korunulması mümkün olan kazalardır.

iş güvenliği nedir
iş güvenliği uzmanı

iş güvenliğinin önemi nedir?

Dünyada ve Türkiye’de meydana gelen hızlı sanayileşme ve teknolojik gelişmeler ile doğru orantılı olarak özellikle iş yerlerinde çalışan kişilerin güvenliği ile ilgili bazı sorunlar da açığa çıkmıştır. Bu sebeple bir takım önlemleri önceden alarak iş yerlerini güvenli hale getirmek gerekmekte olduğundan iş güvenliği oldukça önem kazanmıştır.

iş Güvenliğinin Amacı

 1. Çalışanlara en yüksek seviyede sağlıklı ortam sağlamak,
 2. Çalışma şartlarının olumsuz etkilerinden onları korumak,
 3. İş ve işçi arasında mümkün olan en iyi uyumu temin etmek,
 4. İşyerlerindeki riskleri tamamen ortadan kaldırmak veya en azından zararları azaltmak,
 5. Oluşabilecek maddi ve manevi zararları ortadan kaldırmak,
 6. Çalışma verimini arttırmak.

iş güvenliğinde iş sağlığı nedir?

iş sağlığı bilimi; Tüm mesleklerde çalışanların sağlıklarını sosyal, psikolojik ve fiziksel olarak en üst seviyede tutmak, çalışma şartlarını ve üretim araçlarını sağlığa uygun hale getirmek, çalışanları zararlı etkilerden koruyarak işin ve işçinin birbirine uyumunu sağlamak üzere kurulmuş bir tıp dalıdır.

iş güvenliğinde koruyucu hekimlik
iş güvenliğinde koruyucu hekimlik
iş güvenliğinde işyeri düzeni, temizlik ve bakımı

İşyerinin iyi bir biçimde düzenlenmesinin o iş yerinde çalışanların moral gücünü yükselttiği, aynı zamanda iş verimini arttırdığı ve çoğu iş kazalarını önlediği herkesçe bilinen bir gerçektir. Bir iş yerinin tertip ve düzeninin iyi olması ve bu durumun sürekli kalmasını sağlayıcı bir plan ve program bulunmalıdır. Bunun için;

 • düzensizliği yaratan neden ve koşullar giderilmeli,
 • belirli bir düzen kurulmalı,
 • günlük takip ve kontroller ile devamlılık sağlanmalıdır.
iş güvenliği iş hijyeni
iş güvenliği iş hijyeni

Bir iş yerinde temizlik ve düzen, iş kazalarının çoğunu engelleyen önemli bir faktördür. Yapılacak rutin çalışma ve kontroller ile işletme temizliğinin yeterli ve devamlı olması sağlanır. İşletme temizliği rutin hale getirilerek oluşturulan düzenle çalışanların morali yükselir, işletme verimi artar, iş güvenliği ve işçi sağlığı açısından pozitif etkiler oluşur.

Merkezi Esenyurt – İstanbul’da olan ISTANBUL VIZYON OSGB iş güvenliği firması; Türkiye’nin en büyük yatırımlarından biri olan İzmir Aliağa Star Rafineri Projesine verdiği 3,5 yıllık İş Güvenliği Hizmetini OSHA standardında 20.000.000 adam.saat LTI  (iş kaybı olmayan kaza) olmadan tamamladığı iş bitirmesiyle; hizmet verdiği firmaların beklentilerini, ulusal ve uluslararası mevzuat çerçevesinde, gelişmiş uygulamaları irdeleyerek mükemmel çözümler sağlayıp, iş kazaları ve meslek hastalıklarını minimize edecek iş sağlığı ve güvenliği hususunda danışmanlık hizmetlerini vermektedir.

Yazının tüm hakları istanbulvizyonosgb.com‘a ve yazarlara aittir. Telif hakları kanunu gereğince kopyalanamaz ve farklı bir yerde kullanılamaz. Yazıyı ancak link ve adres verilerek alıntı yapabilirsiniz.

Neden İstanbul Vizyon OSGB ile Çalışmalısınız? istanbul osgb isg iş güvenliği ücret skalası

 

Teklif Almak için TIKLAYINIZ

administrator

  İlgili Yayınlar

  Bir cevap yazın