iş güvenliği hizmet süreleri

iş güvenliği hizmet süreleri

iş güvenliği hizmet süreleri

iş güvenliği hizmet süreleri neye göre belirlenir

20.7.2013 tarihli ve 28713 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan işyeri Hekimi ve Diğer Sağlık Personelinin Görev, Yetki, Sorumluluk ve Eğitimleri Hakkında Yönetmelik ile 29.12.2012 tarihli ve 28512 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan İş Güvenliği Uzmanlarının Görev, Yetki, Sorumluluk ve Eğitimleri Hakkında Yönetmelik uyarınca iş güvenliği uzmanları ve işyeri hekimlerinin işyerlerine sunacağı hizmete ilişkin sürelerin belirlenmesinde işyerinin çalışan sayısı ve tehlike sınıfı esas alınmaktadır.

 

iş güvenliği hizmet süreleri hesabında işyerindeki çalışan sayısı ve tehlike sınıfının önemi

İşyeri belli bir büyüklüğün üstünde ise yine tehlike sınıfı ve çalışan sayısına göre tam süreli iş güvenliği uzmanı veya işyeri hekimi görevlendirmesi gerekmektedir. Bu süreler iş güvenliği uzmanları için çalışan başına ve tehlike sınıfına göre 10 dakika, 20 dakika ve 40 dakika şeklinde belirlenmiştir. işyeri hekimleri için ise süreler çalışan başına ve tehlike sınıfına göre 5 dakika, 10 dakika ve 15 dakika şeklindedir.

Vardiyalı çalışma yapılan işyerlerinde işveren tarafından vardiyalara uygun şekilde görevlendirme yapılır.

iş güvenliği hizmet süreleri nasıl hesaplanır

50’den az çalışanı olan ve az tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde hizmetlerin verilmesinin kolaylaştırılması için aylık hizmet sürelerinin birleştirilmesi mümkün olup hizmet verenin işveren ile anlaşması hâlinde hizmet süreleri birleştirilerek verilebilir. Örnek olarak işyerinde iş güvenliği uzmanının işyerini her sene 2 saat veya her altı ayda bir 1 saat ziyaret etmesi yeterlidir.

 

Zorunlu aylık çalışma süresini otomatik hesaplatmak için tıklayınız.

 

Neden İstanbul Vizyon OSGB ile Çalışmalısınız?

OSGB Fiyat Listesi

Teklif Almak için TIKLAYINIZ

administrator

    İlgili Yayınlar

    Bir cevap yazın