iş güvenliği uzmanı

iş güvenliği uzmanı

iş güvenliği uzmanı hizmeti

iş güvenliği uzmanı hizmeti, 6331 sayılı kanun ve yönetmelikleri ile tanımlanmıştır. 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu’nun 6, 7 ve 8 inci maddeleri gereği işverenler iş sağlığı ve güvenliği hizmetlerini sağlamakla yükümlüdür.

iş güvenliği uzmanı,
İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu ve bağlı yönetmelikler çerçevesinde belirlenmiş görev, yetki ve sorumlulukları kapsamında işyeri ortam gözetimi yapar ve çalışma prosedürünü analiz eder, iş yerlerinde iş güvenliği, sağlık ve çevre ile ilgili yapılması gereken düzenlemeleri tespit eder, düzenleyici ve önleyici faaliyetlerde bulunurlar.

#OSGB bünyesinde bulunan alanında uzman ve nitelikli iş güvenliği uzmanı; çalışanların eğitimini, çalışma güvenliğini ve her türlü iş sağlığı ve güvenliği hizmetlerini düzenler, sevk ve idare eder.

 

iş güvenliği uzmanı

iŞ GÜVENLiĞi UZMANI KİME DENİR?

iş Güvenliği Uzmanı, üniversitelerin mühendislik veya fen fakültesinden mezun olmuş ve iş güvenliği uzmanlığı kursuna gittikten sonra Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığının düzenlediği C sınıfı iş güvenliği uzmanı sınavında başarılı olmuş kişilere denir. Bir C Sınıfı iş güvenliği uzmanı, 4 yıl uzmanlık yaptıktan sonra B sınıfı uzmanlık sınavına girmeye hak kazanır. Bu sınavda başarılı olması ve 3 yıl tehlikeli işlerde uzmanlık yaptıktan sonra A sınıfı iş güvenliği uzmanlığı sınavına girmeye hak kazanır. Kısacası C sınıfı bir iş güvenliği uzmanı en iyi ihtimalle 7 senede A sınıfı uzmanlığa yükselir.

 

iŞ GÜVENLiĞi UZMANI ÇALIŞMA SÜRESİ HESAPLAMA

İşyerinizin alması gereken zorunlu iş güvenliği uzmanının çalışma süre hesaplamasında, işyerindeki çalışan sayısıyla ve işyerinizin tehlike sınıfıyla belirlenir. Buna göre:

 • Az Tehlikeli Sınıf: kişi başı 10 dakika
 • Tehlikeli Sınıf: kişi başı 20 dakika
 • Çok Tehlikeli Sınıf: kişi başı 40 dakika
yukarıdaki butona basarak iş güvenliği uzmanı süre hesaplama sayfasına gidebilir ve kaç saat iş güvenliği uzmanı hizmet almanız gerektiğini anında hesaplayabilirsiniz!

 

OSGB ile Neden Çalışmalısınız?

iŞ GÜVENLiĞi UZMANI NE YAPAR?

iş Güvenliği Uzmanı, şirketinizin iş güvenliği mevzuatına uyumunu kontrol etmekten ve belirlediği uygunsuzlukları ilgili mercilere iletmekle sorumlu kişidir. Bu uygunsuzluklar arasında, iş kazasına sebebiyet verecek hayati eksiklikler olduğu gibi, çalışanları bilinçlendirmeye yarayacak isg eğitimleri eksiklikleri de olabilir. İş Güvenliği Uzmanı ayrıca ÇSGB’nin ve yasaların yapılmasını zorunlu tuttuğu risk analizi, acil durum planı, çalışma ve eğitim planları gibi dokümanları da hazırlayan kişidir.

iş Güvenliği Uzmanı’nın görevlerini aşağıda bulabilirsiniz.

İş güvenliği uzmanı hizmeti talep formu

  Tehlike Sınıfınız

  administrator

   İlgili Yayınlar

   Bir cevap yazın