isgkatip nedir?

isgkatip nedir?

isgkatip nedir?

İş Sağlığı ve Güvenliği hizmeti alan firmalar ile hizmet veren #OSGB ’ler arasında Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığının resmi sayfasında internet üzerinden sözleşme yapılmasını ve bu doğrultuda Hizmet alan ve Hizmet veren işletmelerin sanal denetimini sağlayan internet programına isgkatip sistemi denir.

 

iSGKATiPte yaşanan sorunlar
iSGKATiPte yaşanan sorunlar

 

isgkatip sisteminde neler yapılır ?

İş sağlığı ve güvenliği hizmetleri içinde yer alan tüm kişi, kurum ve kuruluşlar isgkatip sisteminde kendine yer bulur. Her #OSGB, #işyerihekimi, #işgüvenliğiuzmanı (#isguzmanı) veya uzman adayı, sistemde tanımlanır.

Sistemde tanımlı olan kurum, kuruluş ve isg profesyonellerinin eğitim ve staj süreçlerinin takibi de isgkatip üzerinden yapılabilir.

#isg hizmeti için #işyerihekimi ve #işgüvenliğiuzmanı (#isguzmanı) görevlendirmeleri de #isgkatip sistemi üzerinden yapılır.

OSGB ve İSG profesyonellerinin verdiği hizmetlerin takibi, sözleşme sürelerinin yeterliliği, mevzuat değişiklikleri veya il il #osgb bilgileri de sistemde bulunabilir.

isgkatip atamaları

isgkatip atamaları sistemi

Yeni İçe Görevlendirme: OSGB’lerin kendi bünyesinde çalıştırdıkları İş Güvenliği Uzmanı, İşyeri Hekimi ve Diğer Sağlık Personellerini Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığının isgkatip sisteminden kurum içine atama işlemine denir.

Yeni Dışa Görevlendirme: OSGB’lerde içe görevlendirilmesi olan İş Güvenliği Uzmanı, işyeri Hekimi ve Diğer Sağlık Personellerinin Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığının isgkatip sistemi üzerinden hizmet alan işyeri siciline atama işlemine denir.

 

isgkatip sözleşme girişi nasıl yapılır? Girilen isgkatip sözleşmesi nasıl onaylanır?

isgkatip sisteminde onay işlemi nasıl yapılır?

T.C. ÇALIŞMA VE SOSYAL GÜVENLİK BAKANLIĞI – İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ adresini açıyoruz, önümüze gelen ekranın üst sekmelerinde isgkatip giriş butonuna tıklıyoruz, çıkan sayfada firmanın E-Bildirge kullanıcısı kim ise onun T.C. Kimlik Numarası ve E-Devlet şifresini ilgili bölümlere yazıp sisteme giriş diyoruz, karşınıza çıkan Giriş-Vazgeç butonlarından Giriş olana tıklıyoruz, karşınıza çıkan ekranda onay yapacağınız sicilinizi seçip Sisteme Giriş butonuna tıklıyoruz.

sol bölümdeki sekmelerin altında Hizmet Alan işyeri Modülü butonuna tıklıyoruz, altında açılan sekmelerde sözleşmeler bölümüne tıklıyoruz, açılan ekranda onay bekleyen atamaları göreceksiniz burada onay bekleyen atamaya bir kere tıklayıp üst sekmesinde açılan Onay butonuna tıklıyoruz gelen ekranda hiçbir düzenleme yapmadan Kaydet diyerek bir sonraki gelen uyarıda tamam diyoruz. Onay bekleyen bölümü onaylandı olarak göreceksiniz, eğer bir başka onay bekleyen atama var ise onun üstüne de bir kere tıklayıp aynı işlemi yapıyoruz.

ÖNEMLİ: Eğer sicilinizi yeni açtıysanız ve sicil seçme bölümünde onay işlemlerinin yapılması gereken sicil listede gözükmüyor ise E-Bildirge Kullanıcısını Güncelle butonuna tıklıyoruz, 3 iş günü içerisinde güncellenip listenize siciliniz düşecektir, listeye düştükten sonra üstte ki adımları izleyerek onay işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

işyerlerinin hatalı SGK iş Kolu ve NACE Kodu Nasıl Düzeltilir?

isgkatip’te yaşanan sorunlar ve çözümleri

 

administrator

    İlgili Yayınlar

    Bir cevap yazın